KLASİKLERDEN, TEKNOLOJİĞE
EVDE STAT RUHUNU YAŞATACAK FUTBOL
OYUNLARI

Gündem malum... Sağlıklı ve güzel günler için bir süredir evlerimizdeyiz. Yaşadığımız süreç nedeniyle alınan önlemler kapsamında birçok şeye zorunlu bir ara verildi. Bunlardan biri de ligler. Evet haftalardır maçlar yapılmıyor olabilir ama futbolu ve stat ruhunu evimizde yaşamamamız için hiçbir neden yok. İşte size eve stat ruhunu getirecek klasiklerden, teknolojiğe futbol oyunu önerileri.

Parmak Penaltısı

Akıllı telefon çocukları bilmez ama teknoloji bu kadar gelişmemişken de eğlenmek mümkündü. Bir bozuk para ve boş bir masa (ekseriyetle okul sırası olurdu) ile kendinizi çekişmeli bir penaltı mücadelesinin içinde bulabilirsiniz.

Oynaması ise eğlenceli olduğu kadar basit:

Masaya karşılıklı oturan oyuncular sırayla önce şut çeken, ardından kaleci pozisyonunda oyuna katılırlar. Kaleci ellerini birleştirip masanın kenarına bitişik şekilde yerleştirir, iki serçe parmak ve bir işaret parmağı masanın üzerinde durur. Serçe parmaklar sabit kalarak kale direğini oluştururken işaret parmağı hareket eden, adeta kalesinde devleşen bir kalecidir.

Diğer oyuncu, masanın öbür ucuna koyduğu parayı sert bir parmak fiskesiyle rakibinin parmak kalelerinden içeri sokmaya çalışır. Tabi bu arada karşılıklı duracak iki oyuncuya 1,5 metrelik sosyal mesafeyi ihmal etmemeleri gerektiğini de hatırlatalım. Dolayısıyla masa uzunluğu ona göre tercih edilmelidir. Belirlenen skor üzerinden oyuncular yer değişir. Pürüzsüz bir masa ve 50 kuruş bu oyun için idealdir.

Oynadıkça bağımlılık yapan bu oyun, futboldan uzak kaldığımız bu günlerde stat ruhunu biraz olsun evlerimize taşımaya yardımcı olabilir.

Çivili Futbol

Bir tahta blok ve bir avuç çiviyle, en heyecanlı maçlara sahne olacak kendi stadyumunuzu yapabileceğinizi biliyor musunuz? Yaşı 30+ olanlar muhtemelen biliyordur. O zaman hem yeni jenerasyona öğretmek hem de eski toprağın anılarını tazelemek için çivili futbol oyununun yapım ve oynama aşamalarına geçelim.

İhtiyacımız olan malzemeler;

30x40 ölçülerinde 1 adet tahta blok
40 adet çivi
1 adet 10 kuruş

İlk etapta sahamızı oluşturacak tahta blok üzerine saha çizgilerimizi çiziyoruz. Ardından çivileri her iki tarafa da eşit, simetrik ve paranın geçebileceği aralıklar bırakacak şekilde çakıyoruz. İşte çivili sahamız hazır.

Oyunun kuralları ise daha basit. Her oyuncunu sırayla, parmak fiskesiyle topa, yani 10 kuruşa vurup çivilerin arasından geçirmek suretiyle kaleye ulaştırmaya çalışır.

Stat havasına daha çok girmek için tahta bloku yeşile boyayıp, telden kale direkleri ve ipten kale ağları yapabilir, yanlara boncuklardan scoreboard ekleyebilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Sektirme Challenge’ı

Son dönemin en popüler, sosyal medyada belki de en çok paylaşılan challenge’ı, tuvalet kağıdı sektirme. Evet, evet doğru duydunuz ve hatta bir çoğunuz belki de bunu denedi. İhtiyacın olan bir rulo tuvalet kağıdı. Ayağınla, dizinle, kafanla tuvalet kağıdını en çok ne kadar sektirebilirsin hemen dene, videoya kaydedip arkadaşlarına meydan oku. Ayrıca futbol topu yerine tuvalet kağıdı kullanmak evde istenmeyen kazaların önüne geçmek için de bir avantaj sağlıyor hatırlatalım.

Oyun Konsolları

Evde kendi başınıza elinizdeki malzemelerle hazırlayabileceğiniz nostaljik oyunlar çok keyifli ve eğlenceli kabul ediyoruz ama oyun konsollarındaki futbol oyunlarının heyecanı ve gerçekliği de sadece statta olabilecek türden.

İnternet sağ olsun, sizden kilometrelerce uzakta bulunan arkadaşlarınızla dilediğiniz takımı ve dilediğiniz oyuncuları seçip kıran kırana maçlar yapmanın keyfi de tarifsiz. Üstelik yeni görüntülü konferans uygulamaları sayesinde bir çok arkadaşınızı bir araya getirerek dijital bir tribün oluşturup tezahüratlar eşliğinde maçınızı yapabilir, stat ruhunu yakalayabilirsiniz.